Montpellier 60cm 13A Induction Hob Touch Controls black INT61T99-13A
1 in stock
Categories: ,
Description
Montpellier Induction Hob 60 cm Ceramic Glass INT61T99-13A
  • FREE delivery up to 5 miles of CV6 5FS (T&Cs apply). For longer distances, please contact us.
  • 12-month parts & labour warranty included.
  • We do not deliver beyond 200 miles of CV6 5FS.
  • Questions? Call/WhatsApp: 07782181001
Top Features
  • 13 amp plug-in installation so you can simply plug in and cook without the need to hard wire.
  • 4 induction cooking zones with power split between the zones.
  • Front touch controls for simple operation of each cooking zone.
  • 99 minute timer for more controlled cooking.
  • Residual heat indicator and control panel lock for added safety.
Call 07782181001
Ask about stock, delivery distance, and installation options.
Product Description
Technical Specifications
Product Attributes
Brand Montpellier
GTIN / UPC / EAN 00607353754996
MPN (if no GTIN) NT61T99-13A
Condition New
Color Not provided
Size 60 cm
Material Ceramic Glass
Type
Product type Induction Hob
Control location Front
Control type Touch Control
Electrical connection 13 amp
Performance
Hob number 4
Hob surface Ceramic Glass
Maximum timer setting 99 min
Residual heat indicator Yes
Control panel lock Yes
Dimensions & Weights
Item height 77 mm
Item width 590 mm
Item depth 520 mm
Item weight Not provided
Included in the Box
Box contents Main unit • Plug fitted • User manual (download available)
Manufacturer’s guarantee 1 Year
Important Delivery & Postage Information
PLEASE CONTACT US ON 07782181001 TO ENQUIRE ABOUT DELIVERY.
Warranty
1 YEAR PARTS AND LABOUR WARRANTY.
Returns
Important Notes for Buyers
  • Ensure your power supply matches the appliance requirements before use.
  • Please inspect on delivery and report any transit issues promptly as outlined above.
About Domestic Appliance Coventry
Showroom & Contact
Domestic Appliance Coventry Ltd
556–558 Stoney Stanton Road, Coventry, CV6 5FS
Phone/WhatsApp: 07782181001
Additional information
Dimensions20.47 × 23.23 × 3.03 in
ColorBlack
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Montpellier 60cm 13A Induction Hob Touch Controls black INT61T99-13A”